5 lipca 2018

Z ministrem zdrowia o problemach osób niedosłyszących i głuchych

by admin | in General

W środę 4 lipca odbyło się długo oczekiwane spotkanie przedstawicieli organizacji reprezentujących osoby niedosłyszące i niesłyszące z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Jednym z inicjatorów spotkania było Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic, które z dumą wspieramy w działaniach PR i public affairs. Wraz z Adrianem Szatkowskim, prezesem Stowarzyszenia uczestniczyliśmy w rozmowach z ministrem.

Niestety, proces dochodzenia do normalności w służbie zdrowia jest długi i pełen przeszkód. Grupa osób niedosłyszących i niesłyszących, korzystających z implantów słuchowych, jest zdecydowanie poszkodowana. Co prawda polscy lekarze cieszą się doskonałą opinią, a całość świadczeń związanych z implantacją jest opłacana ze środków publicznych, ale niedoskonała organizacja systemu finansowania sprawia, że użytkownicy implantów mają potężne problemy z okresową wymianą tzw. procesorów mowy.

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic od wielu miesięcy walczy o poprawę tej sytuacji, prowadząc między innymi akcję „Nie róbmy im PSTRYK” (czyli „nie wyłączajmy pacjentów z normalnego życia”).